උණ වලිප්පුව(Febrile- fits)

උණ වලිප්පුව(Febrile- fits)

una walippuwa - උණ වලිප්පුව

උණ වලිප්පුව එසේත් නැත්නම් කුඩා කලයේදී ඇතිවන ‍ෆිට්(fit /seisure ) එක නමින් හදුන්වන තත්වය කුඩා දරුවන් අතර බහුලව දක්නට ලැබෙන තත්ත්වයක් ලෙස හදුනා ගත හැකිය. මෙය බහුලව දක්නට ලැබෙන්නේ වයස මාස 6ත් අවුරුදු 5ත් අතර දරුවන් අතරය.

උණ වලිප්පුව යනු…?

උණ වලිප්පුව යනු කුඩා දරුවන් හට ඇතිවන අසාමාන්‍යය සහ පාලනයකින් තොරව සිදුවන චලනයන් සමූහයක් (වලිප්පුව තත්ත්වයක්) ලෙස සරලව හඳුන්වාදිය හැකිය. මෙහි විශේෂත්වය වනුයේ එය බොහෝවිට වෛරස් උණ(viral fever) තත්ත්වයක් සමඟ ඇති වීමයි. උණ අධික වීමත් සමග ඇතිවන මෙම තත්ත්වය කුඩා දරුවන්ගෙන් 3% පමණ ප්‍රමාණයකට යම්දිනක ඇතිවිය හැකිය.

උණ වලිප්පුව ආශ්‍රිතව ඇතිවන රෝග ලක්ෂණ මොනවාද..?

මෙය මුලින් සඳහන් කල පරිදි උණ තත්ත්වයක් සමග ඇතිවන අපස්මාරයට(Epilepsy) සමාන තත්ත්වයකි. එහිදී බොහෝ විට ක්ෂණිකව ඇතිවන ශරීරයේ දරදඩු වීම හා අසාමන්‍ය චලන මෙන්ම මුඛයෙන් ශ්‍රවයන් ඇතිවීම, ඇස්වල ඇතිවන අසාමාන්‍ය චලන වැනි තත්ත්ව දැක ගත හැකිය.

අපස්මාරය හා උණ වලිප්පුව අතර සම්බන්දයක් ඇත්ද..?

උණ වලිප්පුව ඇතිවීමත් සමඟ එය අපස්මාරය යැයි වැරදියට හඳුනා ගැනීම නිසා බොහෝ දෙමව්පියන් බොහෝ කලබලයට පත්වේ. මෙය ළදරුවන් අතර සාමාන්‍ය තත්ත්වයක් බැවින් ඒ පිලිබඳ කලබල වීමක් අනවශයවේ. මන්ද, එය පසුකාලීනව අපස්මාරය ඇතීමත් සමග කිසිදු සම්බන්ධයක් නොපෙන්වයි. බොහෝ දරුවන්ගේ මෙම තත්ත්වය නැවත නැවත ඇතිවීමක්ද සිදු නොවන අතර සමහර විටෙක අවස්ථා කීපයකදී පමනක් මතුවිය හැකිය.

උණ වලිප්පුව සඳහා ප්‍රතිකාර..?

මෙය දරුණු තත්ත්වයක් නොවුවද මෙය වෙනත් බරපතල තත්ත්ව වලින් වෙන්කර ගැනීම අතයාවශ්‍ය වේ. එබැවින් වෛද්‍යය උපදෙස් ලබාගැනීම වැදගත් වේ. මේ සඳහා ඔබගේ පවුලෙ වෛදයවරය හෝ ළමා රෙග පිලිබඳ වෛද්‍යය වරයෙකු හමු වන්න.

තවද, සුලු දරුවන් ප්‍රමානයක මෙම තත්ත්වය නැවත මතුවිය හැකි බැවින් නිතර අවදානයෙන් සිටීම හා ඔවුන් අනතුරුදායක ස්ථන හා ක්‍රියාවලින් ඇත්කර තැබීම වැදගත් වේ (පිහිනීම, බස් රථවල පා පුවරුවේ යාම)

අපගේ උත්සහය සාර්ථක වන්නේ ඔබගේ අදහස් හා යෝජනා මගින් පමණි. එබැවින් එවැනි යෝජනා ඇත්නම් අප වෙත ඊමේලයක් මගින් හෝ අපගේ ෆොරමයේ සාකච්ඡාවක් ලෙස හෝ දන්වන්න.

[contact-form-7 id="175" title="Contact form 1_copy"]